Ceny nieruchomości w Trójmieście - kupno nadal opłacalne?

Trójmiasto z roku na rok przyciąga coraz więcej inwestorów. Dzieje się tak co najmniej z kilku powodów. Niewątpliwą zaletą jest położenie Trójmiasta – nad morzem i z szybkim dojazdem ze stolicy Polski i wielu innych głównych ośrodków ze względu na centralne umiejscowienie nad Zatoką Gdańską. Trójmiasto obejmuje połączone 3 miasta – Gdańsk, Gdynię i Sopot, gdzie można znaleźć zarówno ośrodki rozrywkowo-kulturalne, jak i zakłady przemysłowe, a także bogatą ofertę turystyczną. To jednak nie koniec zalet Trójmiasta.

Miasto rok do roku odwiedza coraz większa liczba turystów także zza granicy, stąd inwestorzy chętnie kupują mieszkania na wynajem długo i krótkoterminowy. Co więcej pandemia pokazała, że nasi rodacy wciąż chętnie wypoczywają nad polskim morzem. Podczas gdy zagraniczne wyjazdy wakacyjne straciły na popularności, to nad Bałtykiem nie można było znaleźć wolnych pokoi. Wynajem to z kolei szansa na stały, dodatkowy zarobek, podczas gdy mieszkanie samo w sobie także zyskuje na wartości.

 

Ceny mieszkań nad morzem

Serwis Morizon.pl szacuje, że ceny za 1 m2 mieszkania nad polskim morzem wahają się od 6800 zł do nawet 21000 zł.

  • Gdynia – średnia cena oscyluje w granicy 8500 zł/m2.
  • Gdańsk – średnia cena wynosi około 9800 zł/m2.
  • Sopot – w Trójmieście zdecydowany prym wiedzie Sopot z ceną oscylującą w granicy 12 450 zł/m2. Od początku roku ceny mieszkań wzrosły średnio o 1,82%.

Jak widać inwestycja w mieszkanie nad morzem wymaga bardzo dużych środków, jednak po udanej inwestycji można „odcinać kupony” i cieszyć się z nadal rosnących cen. Chociaż wielu specjalistów spekulowało, że ceny mieszkań będą spadać, to rynek pokazał, że nieustannie notowane są wzrosty i nic nie zapowiada krachu na rynku mieszkaniowym. Wciąż panuje u nas deficyt mieszkaniowy. Na postawie średniej dla UE szacuje się, że brakuje nam około 2-3 mln mieszkań, co również przyczynia się do boomu na rynku budowlanym.

 

Czy opłaca się kupić mieszkanie nad morzem?

Kupno mieszkania nad morzem jest obecnie bardzo opłacalne, bez względu na to czy dysponujemy gotówką, czy potrzebujemy wsparcia kredytowego. Stopy procentowe są obecnie bardzo niskie, banki nadal w miarę chętnie udzielają kredytów, stąd szansa na otrzymanie wsparcia na bardzo korzystnych warunkach. Obserwując rynek można spokojnie stwierdzić, że obecnie żadna lokata, czy inwestycja w kruszce lub obligacje nie zapewnia tak wysokiej stopy zwrotu z inwestycji jak mieszkanie. W przeciągu kilku lat ceny nieruchomości urosły na tyle, że średnio przyniosły swoim posiadaczom od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Przy obecnej inflacji i niepewności rynku związanej z pandemią praktycznie nie ma szans na lepszą inwestycję. Do zakupu mieszkania nad morzem zachęca nie tylko możliwość potencjalnego wynajmu, ale także opcja na znalezienie spokojnej przystani na emeryturze. Co więcej mieszkania nad polskim morzem stają się powoli towarem deficytowym – miejsc pod zabudowę jest coraz mniej, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na ich wartość.