Czy warto inwestować w nieruchomości w Trójmieście?

Nieruchomości to temat, który rozgrzewa do czerwoności zarówno inwestorów, jak i osoby poszukujące swojego nowego lokum. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się tym rynkiem wie, że ceny nieruchomości systematycznie wrastają (chociaż niektórzy specjaliści spekulowali, że ceny zatrzymają się lub nawet nieco spadną przez pandemię). Jak mówią eksperci dynamika wzrostu cen nieco spowolniła, ale nadal za m2 z roku na rok płacimy coraz więcej.

Największe wzrosty zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym notowane są w Warszawie, ale także we Wrocławiu, Poznaniu czy Trójmieście. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ceny w Trójmieście są obecnie najwyższe od lat i nic nie wskazuje na to, aby miały spadać. W górę wystrzeliły ceny robocizny, stali, ropy, a o dobre grunty również coraz trudniej – stąd rosnące ceny mieszkań, domów, segmentów i działek. Jeśli masz więc odłożone pieniądze na koncie, które zjada inflacja i zastanawiasz się, czy warto je zainwestować w nieruchomość w Trójmieście, to jest to najwyższy czas, aby na poważnie rozejrzeć się za konkretnymi ofertami. Kupując nieruchomość za gotówkę uciekniemy przed inflacją, a niskie stopy procentowe sprawią, że niewielki kredyt również nie będzie dużym obciążeniem.

 

Ceny mieszkań w Trójmieście

Według portalu dom.trójmiasto.pl w maju 2021 średnio za m2 nieruchomości w Gdańsku (mieszkanie/dom) należy zapłacić kolejno 9 895 zł/m2 na rynku pierwotnym i 10 133 zł/m2 na rynku wtórnym. Wzrosty notowane były kolejno od października, a największy pik zanotowały w marcu 2021, aby w kwietniu zaliczyć spadek i ponownie wzrastać. Z kolei w Gdyni za m2 nieruchomości należy już zapłacić 11 528 zł/m2 (rynek pierwotny) i 8 929 zł/m2 (rynek wtórny). Jak widać kupując mieszkanie o metrażu 40 m2 musimy liczyć się z wydatkiem około 395 800 zł (rynek pierwotny Gdańsk) i 461 120 zł (rynek pierwotny Gdynia). W podmiejskich miejscowościach ceny są nieco niższe, jednak warto wziąć pod uwagę, że infrastruktura nie jest w nich tak dobrze rozwinięta jak w miastach. Ponadto, to co wyróżnia inwestycję w nieruchomości w typowo turystycznych miejscach to fakt, że myśląc o kupnie mieszkania na wynajem, będziemy mogli zając się wynajmem dla turystów. Mało prawdopodobne, że mieszkanie w dobrej lokalizacji, ładnie wykończone nie znajdzie lokatorów. Rynek zaczyna się odradzać, a pierwszy czerwcowy długi weekend pokazał, ze zapotrzebowanie polaków na wypoczynek nad morzem jest ogromne.

 

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Trójmieście?

  • Ciągle wzrastające ceny mieszkań w Trójmieście i prognozy sugerujące utrzymanie się tego trendu – ceny rosnące praktycznie z każdym miesiącem.
  • Spada ilość dostępnych miejsc pod zabudowę.
  • Możliwość wynajmu dla turystów – sezon nad polskim morzem trwa praktycznie przez cały rok.
  • Trójmiasto dzięki połączeniu 3 miast – Gdańska, Gdyni i Sopotu, oferuje zarówno dużo miejsc pracy, dostęp do kulturalnych i oświatowych placówek, a także bazę wypoczynkową.
  • Według badania Eurostatu w 2018 roku, aż 96% mieszkańców Trójmiasta jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania.
  • Znacznie czystsze powietrze niż w pozostałych regionach Polski